garen.yöndem launching ...3 ...2 ...1

Windows 8 ve Bluetooth Ses Bağlantısı

29. Nisan 2014 09:00by Garen Yöndem

Daha önce incelemesini yaptığım Nokia’nın BH-111 bluetooth adaptörünü dilediğiniz 3.5mm jack’li kulaklıkla veya hoparlörle kullanabileceğinizden bahsetmiştik. İncelemenin ardından cihazın Windows 8’le nasıl eşleştirilebileceğine yönelik çeşitli sorular aldım. Dolayısıyla herkese ayrı ayrı cevap vermek yerine tek seferde konuyu toparlamış olmak ve kalıcılığını arttırmak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.


Açıkçası gelen soruların sadece cihazın Windows’la eşleştirilmesi ile ilgili olmasına şaşırmadım. Çünkü bu işlemler akıllı telefonlarda çok daha kolay tamamlanıyor.


Asıl konuya başlamadan önce, gelen sorular arasında; “5.1 Hoparlörlerin çevre uydularını kablo yerine bunu kullanarak kablosuz olarak bağlayabilir miyim?” gibi iddialı bir kurulum sorusu da dikkatimi çekti. Bu tarzda kurulumlar yapmak için Nokia BH-111 uygun bir seçim olmayacaktır. Bu tip yerleşik kullanım alanları için ses kalitesinin daha üst düzeyde olması adına Coaxiel veya RCA portları bulunan Logitech, Philips Bluetooth ses adaptörlerini tercih etmelisiniz.

Windows 8 ve Bluetooth Ses Bağlantısı - garen.yondem.com

Şimdi asıl konumuz olan Windows 8'e Nokia BH-111'i nasıl bağlayabileceğinize geçelim. Öncelikle cihazı eşleşebilir konuma getirmek için üzerindeki yeşil ışık sık sık yanıp sönmeye başlayana kadar (yaklaşık 7sn) güç düğmesine basılı tutmalısınız. Daha sonra aşağıdaki adımları takip etmeye başlayabilirsiniz.


İlk yapmanız gereken, Control Panel’den Devices and Printers (Cihazlar ve Yazıcılar) penceresini açarak yeni cihaz ekle butonuna tıklamak.


Windows 8 ve Bluetooth Ses Bağlantısı - garen.yondem.com


Yeni cihaz ekle butonuna tıkladığınızda bilgisayarınız bir süre etrafındaki bluetooth cihazları aradıktan sonra sizi aşağıdaki gibi bir pencere karşılayacak.


Windows 8 ve Bluetooth Ses Bağlantısı - garen.yondem.com


Açılan pencereden Nokia BH-111’i seçtikten sonra next (ileri) butonuna basarak eşleşme sürecini başlatabilirsiniz. Farklı senaryolarda bu pencereden dilediğiniz bluetooth cihazı da bilgisayarınızla eşleyebilmeniz mümkün.


Windows 8 ve Bluetooth Ses Bağlantısı - garen.yondem.com


Cihazların eşleşmesi tamamlandığında Nokia BH-111 de bilgisayarınızla eşli cihazlar arasında yerini almış olacak. Eşleşmenin bittiğini BH-111’in üzerinde sık sık yanıp sönen ışığın da sönmesinden takip edebilirsiniz.


Not: Nokia BH-111’i bilgisayarınızla eşleştirdikten sonra farklı bir cihazla kullanmak isterseniz tekrar eşleştirme yapmanız gerekiyor.


Windows 8 ve Bluetooth Ses Bağlantısı - garen.yondem.com


Eşleşme tamamlandıktan sonra bluetooth ses adaptörünün tüm özelliklerini kullanabilmek için Devices and Printers penceresinden ulaşabileceğiniz cihaza sağ tıklayarak, Nokia BH-111 Properties (Nokia BH-111 Özellikleri) penceresini açmalı ve Services (Hizmetler) sekmesindeki bluetooth hizmetlerin hepsinin seçili olduğunu kontrol etmelisiniz.


Windows 8 ve Bluetooth Ses Bağlantısı - garen.yondem.com


Son olarak, Control Panel’den ulaşabileceğiniz Ses ayarları penceresinden Nokia BH-111’i varsayılan ses çıkış cihazı olarak belirlemeniz ve sistem sesini de yeni çıkış kaynağına yönlendirmeniz gerekiyor. Bu işlemi tamamladığınızda görselde hoparlörün yanında bulunan yeşil işaret, varsayılan olarak belirlenen yeni çıkış kaynağının yanında belirecek. Aksi halde bluetooth cihazınıza bağlayacağınız kulaklıklardan ses almanız mümkün olmayacak.


Görüşmek üzere!

blog comments powered by Disqus