garen.yöndem launching ...3 ...2 ...1

Getir & BiTaksi Hackathon Macerası

30. Mart 2017 09:00by Garen Yöndem

Yaklaşık bir hafta önce başvuru yaptığım Getir & BiTaksi hackathon’u geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti. Bu sene yoğun başvuru miktarıyla başa çıkabilmek için, geçtiğimiz yıldan farklı olarak ön eleme sistemini devreye sokmuşlar. Başvuru yapmak isteyen herkesin öncelikle tamamlaması gereken ufak bir projesi vardı. Dolayısıyla bu yılki hackathon katılımcılarının kalite standardının yükseldiği çıkarımını yapmak yanlış olmaz sanıyorum. Bu yılki hackathonun diğer bir farkı ise BiTaksi’nin de organizasyona dahil olması.


Getir ve BiTaksi Hackathon Macerası - garen.yondem.com


Hafta içinde tamamlanan ön eleme ve kabul aşamalarından sonra, takim arkadaşım Aleks’le (Mutlu) beraber Cuma akşamı hackathon alanında yerimizi aldık. Diğer katılımcılarla tanışma ve proje konumuzun sunulmasının ardından 48 saatlik maraton başlamış oldu.


Her yeni projede olduğu gibi ilk saatleri fikir bombardımanı ve Github repo’muzu oluşturmakla geçirdik. Mümkün oldukça asgari seviyede tuttuğumuz isterleri belirledikten sonra çalışmaya başladık. Projemiz, kullanıcıların organizatörlerle buluşabilecekleri veya kendilerinin de bir etkinlik organizatörü olabilecekleri bir platform oluşturmaktı. Pek çok açıdan BiTaksi ile benzerlik gösterse de, uygulamada yapacağı iş ile daha bağlantılı olacağı için takımımızın ve uygulamanın adını “Gezdir” koyduk. Geliştirme sürecimiz genel olarak 2-3 saatlik bloklar ve ara durum değerlendirmeleri şeklinde sürdü. En fazla özen gösterdiğimiz şey ise back-end ile client-side implementasyonlarını eş zamanlı ilerletmek oldu. Yani back-end’de bir feature bittiği an, Aleks’in sıradaki işi o feature’un eklenmesi oldu. Böylece 48 saat boyunca senkronize kalmayı başardık.


Getir ve BiTaksi Hackathon Macerası - garen.yondem.com


Getir ve BiTaksi’nin muhteşem ev sahipliği sayesinde sık sık yemek ve eğlence molaları vererek çok daha motive şekilde çalışmaya kaldığımız yerden devam edebildik. Bu noktada etkinliğin lojistik kısmında emeği geçen herkesi tebrik etmem gerek. Bir hackathon’da olması beklenen her şey fazlasıyla vardı. Yeni insanlarla tanışma imkanı, yeni teknolojileri öğrenme fırsatı, sınırsız ücretsiz yemek, hackathon tshirt’ü ve sonunda ödül!


Final günü gün doğarken projemizi yüzde doksan oranında tamamlamıştık. Son detayları ve testlerimizi tamamladıktan sonra sunumların yapılacağı salona geçtik. “Ekleseydik daha güzel” olurdu dediğimiz özellikleri yolda konuşurken, aniden, ilk sunum için çağırılınca heyecanımız ikiye katlandı. Bilirsiniz genelde ilk sunumu yapan olmak dezavantajlı bir durumdur. Buna rağmen iyi iş çıkardık sanırım.


Getir ve BiTaksi Hackathon Macerası - garen.yondem.com


Herkes sunumunu tamamladıktan sonra sonuçlar için bir saat kadar beklememiz gerekti. Her takım gibi bizim de derece beklentimiz vardı. Sonuçlar açıklanmaya başlandığında üçüncü veya ikinci olmadığımızı gördüğümüzde benim umudum oldukça azaldı. Kısa bir süre sonra birinci açıklandığında kulaklarımıza inanamadık, birinci olmuştuk. O anda bir 48 saat daha aralıksız çalışabilecek kadar mutlu ve motive oldum.


Getir ve BiTaksi’ye böyle güzel bir etkinliğe ikinci kez ev sahipliği yaptıkları için çok teşekkürler. Bu arada, Serhat Karakaya’nın verdiği bilgiye göre de yakın gelecekte bu etkinliğin tekrarlarını yapmaktan vazgeçmeye niyetleri yok!

Projemize buradan ulaşabilirsiniz.


Görüşmek üzere!

blog comments powered by Disqus