garen.yöndem launching ...3 ...2 ...1

Asus Zenbook UX303LN Incelemesi

26. Ocak 2015 10:00by Garen Yöndem

Üç aydır aktif olarak kullandığım Asus'un Zenbook UX303LN modelini artık inceleme zamanım geldi. Önceki Dell XPS (L502X) laptop’ımın yerini alan Zenbook, oldukça ince ve hafif bir yapıya sahip. Ancak bu hafiflik kasasındaki donanımın gücüyle doğru orantılı değil.


Devam etmeden önce ufak bir not: Bu yazıda bahsedilen dahili donanım özellikleri farklı seri numaraları ile veya distribütörlere göre çeşitlilik gösterebilir.


İlk İzlenim

Zen, üzak doğu kültürlerinde vücut ve zihnin dengesini ifade eder. Bu dengeyi teknoloji dünyasına taşıyan Asus Zenbook’lar için ise Zen, tasarım ve güç anlamına geliyor. Dolayısıyla Zenbook’lar genellikle olabilecek en ince kasada, olabilecek en iyi donanımla ve her zaman yüksek fiyat etiketiyle karşınıza çıkar.Zenbook’ların estetik ve güç odaklı serilerinden olan UX303LN etiketinin hakkını fazlasıyla veriyor. Piyasada yaptığım uzun araştırmalar sonucunda, aynı boyut ve donanımsal gücü bir araya getirebilen farklı bir modele rastlamadım. Özellikle harici ekran kartından dolayı neredeyse rakipsiz diyebilirim. İlerleyen kısımlarda bu konudan daha detaylıca bahsedeceğim.


Donanım

Zenbook UX303LN modeli Asus’un Zen prensibini sürdüren üst düzey bir model. 13.3inch’lik dokunmatik ekranı, 3200x1800px çözünürlükte ve 276ppi yoğunluğundaki bir IGZO IPS panelden oluşuyor. Kasanın içinde ise, Intel’in 4’üncü jenerasyon Haswell işlemcilerinden i7-4510U, 12GB 1600MHz hızında Samsung DDR3 RAM, Nvidia GT840M ekran kartı, Intel Wireless AC-7260 Combo kartı ve 256GB SanDisk SSD bulunuyor. Ayrıca SDHC kart okuyucu, HDMI, mini-DisplayPort, Wireless 802.11 AC, Bluetooth 4.0, kulaklık+mikrofon combo portu ve 3 adet USB 3.0 portu ile, cihazın bağlantı seçenekleri de çoğu rakibinden fazla.


Fiziksel ölçüleri ise şöyle; 32.2cm genişlik, 22.3cm derinlik, 1.8cm yükseklik, 1.4kg ağırlık.


Performans

Daha önce bahsettiğim gibi, laptop’ı üç aydan fazla bir süredir her gün iş ve eğlence için kullanıyorum. Dolayısıyla cihazın performansını her açıdan değerlendirebilecek kadar deneyimleme şansım oldu.


Gücünü Intel’in i7-4510U 2.0GHz çift çekirdekli işlemcisinden alan cihaz, üst düzey SSD hızı ve 12GB’lık geniş RAM’le de birleşince iş hayatında ve özellikle development araçlarında akıcı performans sağlıyor. Uzun çalışma saatlerinde açılan birkaç Visual Studio session’ını veya VM’ler de yetersiz RAM’den dolayı sorun olmaktan kurtuluyor. Büyük projelerde build sürelerinin azalması da nispeten her i7 Haswell işlemci için geçeri olabilecek bir diğer avantaj. (Benzer durum render yapanlar için de geçerli)


4510U’nun getirilerinden bir diğeri de dahili HD 4400 grafik yongası. Bu yonga Windows uygulama mağazasındaki bütün oyunlar ve full HD MKV formatındaki filmler için fazlasıyla yeterli. Skyrim veya Diablo 3 gibi daha fazla güç gerektiren dev yapımlar için ise Nvidia GeForce GT840M ekran kartı 2GB harici VRAM’iyle devreye giriyor. Nvidia’nın orta seviye mobil ekran kartlarından olan GT840M, 1029MHz hızında çalışan 384 shader çekirdeğe ve 64-bit işlem arayüzüne sahip. Rakamlar standartların üstünde değil ancak harici ekran kartının olmadığı sistemlerle kıyaslanamayacak kadar olumlu fark yansıtıyor.


Nvidia GeForce GT840M’in Asus Zenbook UX303LN’deki performansını görmek için birkaç oyundan oluşan test videosunu izleyebilirsiniz.Tüm bu lüks donanımı sırtlayabilecek batarya da en önemli bileşenlerden biri. UX303LN 50Wh ve 4300mAh kapasiteli Li-Po bataryası ile 8 saat normal kullanım süresi vaat ediyor. Ancak kendi test sürecimde 6’ıncı saati tamamlarken pil %10 doluluk seviyesine indi. Nvidia ekran kartının dahil olduğu oyun testinde ise %10’a inmek 1 saat 50 dakika sürdü.


Son Karar

Asus Zenbook UX303LN alüminyum kasası, güçlü donanımı, harici ekran kartı (büyük bir artı), dokunmatik ekranı ve taşınabilir yapısı ile ultrabook kategorisinde neredeyse rakipsiz. İşlerinizi yaparken sizi yavaşlatmayacak aynı zamanda da tatmin edici oyun performansı sunacak bir ultrabook arayışındaysanız Zenbook UX303LN tam size göre diyebilirim.


Görüşmek üzere, takipte kalın!

blog comments powered by Disqus