garen.yöndem launching ...3 ...2 ...1

Windows Phone Toolkit - Ekim 2012

13. Ekim 2012 11:00by Garen Yöndem

Geçtiğimiz Salı günü Silverlight for Windows Phone Toolkit’in Ekim 2012 versiyonu daha önceki Toolkitler gibi CodePlex üzerinden yayınlandı. Ancak yeni versiyonda toolkit’in adı Windows Phone Toolkit olarak kısaldı. Microsoft’un Silverlight markasını toolkit’in isminden neden çıkardığıyla ilgili net bir bilgi olmamakla beraber benim yorumum şöyle;

 

Nokia en başından beri cihazlarını Lumia markasıyla tanıtıyor ve Microsoft’la yaptıkları özel anlaşma dahilinde cihazları’nın arkasına Windows Phone olduklarını yazmıyor. Geçen bir yıl içerisinde de Nokia’nın meşhur Lumia 800 ve 900 modelerinin tasarımlarıyla başarıyı yakalamalarının ardından, Lumia markası Windows Phone’dan ‘neredeyse’ daha ünlü hale geldi.

 

HTC ise, piyasa çıkaracağı iki Windows Phone 8 işletim sistemli cihazında da Nokia’nın aksine Windows Phone markasını model ismi olarak kullandı (Windows Phone 8X ve Windows Phone 8S). Kuşkusuz bu durum Microsoft’u memnun etmiş olacak ki, Steve Ballmer HTC lansımanı sırasında bu memnuniyeti birinci ağızdan dile getirdi ve Microsoft, Nokia, HTC üçgeninde bir gerginlik oluştu.

 

Microsoft’un içinde bulunduğu bu durumda, sadece işletim sistemi lisanslayan bir şirket olarak cihaz isimlendirmelerinde seçici olma veya söz sahibi olma hakkı olduğunu düşünmüyorum. Fakat durum aksi şekilde gözüküyor ve Microsoft son dönemde Windows Phone markasını daha fazla öne çıkartmak için küçük adımlar atıyor.

 

Son sürümünde Silverlight markasınının Windows Phone Toolkit’in adından çıkartılmasını da bu sürecin devamı olarak görüyorum.

 

Windows Phone 8 tüketici lansımanına geri saydığımız bu günlerde, Windows Phone Toolkit Ekim güncellemesi ile gelen yeniliklere buradan, toolkit’in kendisine ise buradan ulaşabilirsiniz.

 

Görüşmek üzere!

blog comments powered by Disqus