garen.yöndem launching ...3 ...2 ...1

Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım (Kısım 5)

25. Haziran 2014 16:00by Garen Yöndem

Listenin tamamı;

 

Battery

Windows Phone 8.1 güncellemesinin ardından artık Windows Phone cihazların batarya yüzdesini takip edebilmek için başlangıç ekranına uygulama sabitlemek zorunda olmayacaksınız. Çünkü yeni eklenen Action Center, mevcut batarya yüzdenizi zaten gösterecek. Ancak detaylı istatistikler görmek isterseniz eğer Action Center sizin için yeterli olmayabilir.

 

Battery App - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com

 

Bu gibi durumlarda Battery uygulaması oldukça başarılı. Saatlik batarya tüketim yüzdesi ve ortalama batarya şarj yüzdesi gibi istatistikleri tutarak sizin için detaylı grafikler hazırlayabiliyor. Arthur Semenov tarafından geliştirilen uygulama aynı zamanda Windows Phone kullanıcı gurupları arasında en az enerji tükettiği iddia edilen batarya uygulaması olarak da anılıyor. Bu konuda haksız sayılmazlar, yıllar süren kullanımımın ardından nihayet Windows Phone’a batarya yüzdesi gösterme özelliği eklendiğinde kullanmayı bıraktığım uygulamada, o zamana kadar olağanüstü bir batarya tüketimi ile karşılaşmadım. Uygulama ücretsiz olmasına rağmen reklam bulundurmuyor, dolayısıyla konum servisini de kullanmıyor. Böylece uygulamanın enerji tüketimi de düşük seviyede kalabiliyor.

 

Eğer batarya uygulamalarını istatistikleri görmek yerine sadece başlangıç ekranına sabitleyip, batarya yüzdesini takip etmek için kullanıyorsanız artık sizin için de bir çözüm var. Battery Sense uygulamasını ana ekranınıza sabitleyerek live tile özelliğini aktive edebilirsiniz.

 

8 Zip

Windows Store’daki en popüler dosya sıkıştırma uygulamalarından 8 Zip, nihayet Windows RT’nin de ardından Windows Phone için de yayımlandı. Uygulamayı daha önce Windows 8 kurulu Slate’de kullanan olarak, dokunmatik ara yüzün oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Geliştiricileri, ara yüz tasarımındaki başarılarını Windows Phone 8.1’e de ödün vermeden aktarmayı başardılar.

 

8 Zip App - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com

 

8 Zip adından da tahmin edebileceğiniz üzere, dosya sıkıştırma uygulaması. 8 Zip ile klasör veya dosyalarınızı ZIP, 7z, TAR, GZIP, BZIP2, XZ, formatlarında sıkıştırabilir, RAR, ISO gibi pek çok sıkıştırma formatını da açabilirsiniz. Ayrıca, uygulamanın 7z ve zip sıkıştırma formatlarında AES-256bit encryption yapabildiğini de belirtmek gerek. Windows Phone’unuzda bu kadar güçlü yeteneklere sahip bir sıkıştırma uygulamasına gerçek anlamda ihtiyaç var mı bilmiyorum ama denemenizi tavsiye ediyorum. Alternatif arayanlar Archiver’a göz atabilirler.

 

Pitly

Windows Phone’unuzdan sosyal medyada veya farklı alanlarda link paylaşırken linkleri kısaltma ihtiyacı duyuyorsanız, bu uygulama sizin için vazgeçilmez olacak. Özellikle, bitly servisini kullanıyorsanız, bu uygulama ile hesabınıza giriş yapabilir ve mevcut linklerinizin durumunu takip edebilirsiniz. Üstelik bitly web sitesindeki pie chart gibi detaylı tıklanma istatistiklerine de göz atabilirsiniz.

 

Pitly App - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com

 

Ancak, Pitly’yi kullanmak için bitly hesabınızın olması şart değil. Linklerin kaydını tutmak veya tıklanma istatistiklerini takip etmek gibi dertleriniz yoksa sadece link kısaltma ve link uzatma uygulaması olarak da kullanabilirsiniz. Uygulamanın ücretli ve ücretsiz (reklamlı) olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Son olarak, (ben bu yazıyı yazarken) Windows Phone Store’da bulunan en yetenekli bitly uygulaması olduğunu da belirtmek gerek.

 

Radyo

Dünya çapında yaygın kullanıma sahip Radyo uygulamasının yerli geliştirici Cahit Çerçioğlu tarafından geliştirilmiş olduğunu biliyor muydunuz? - Ben yeni öğrendim.

 

Windows Phone kullanıcısı olarak Radyo uygulaması ile tanışıklığım bir yıl öncesine dayanıyor, TuneIn’in saçmalıklarından bıkıp yeni bir online radyo uygulaması aramaya başladığım zamanlara.

 

Radyo uygulaması ile bir online radyo uygulamasından isteyebileceğinizden fazla özelliğe sahip olabilirsiniz. Ülke ve tür kategorilerine göre favori radyo listenizi oluşturabilir, aradığınız radyo kanalı uygulamada mevcut değil ise kanalın yayınlandığı URL’i kendiniz de uygulamaya ekleyebilirsiniz. Dilerseniz kendinize ait Windows Media Server, ShoutCast veya İceCast gibi popüler media yayını sunuculardan da rahatlıkla URL ekleyebilirsiniz.

 

Radyo App - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com

 

Favori listenizi oluşturduktan sonra uygulamanın ana ekranı da sizin tercihleriniz doğrultusunda şekilleniyor. Sık dinlediğiniz kanallara daha hızlı ulaşabilmeniz için bağlantıları ana ekrana taşınırken, diğerleri arka sıralara gönderiliyor.

 

Tüm bunların yanı sıra, Radyo’nun diğer online radyo uygulamalarıyla arasında fark yarattığı pek çok ufak özellikler de mevcut. Listenin tamamı için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Görüşmek üzere!

blog comments powered by Disqus