garen.yöndem launching ...3 ...2 ...1

Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım (Kısım 1)

11. Aralık 2013 10:00by Garen Yöndem

Listenin tamamı;

 

4th & Mayor

İlk Windows Phone’umu aldığımda sanırım Twitter’dan sonra yüklediğim ikinci uygulama buydu. Microsoft çalışanı Jeff Wilcox tarafından Foursquare api'lerini kullanarak geliştirilen 4th & Mayor, 2010’dan bu yana tasarım açısından store’da bulunan en doğru ve örnek alınması gereken uygulamalardan biri dersem yanılmış olmam.


4th & Mayor App - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com


İlk Windows Phone ekibinin üyelerinden biri ve sayısız Windows Phone Design Guideline makalesinde Jeff Wilcox imzasını görebilirsiniz. Aynı zamanda Windows Phone Pivot kontrolünü ve Windows Phone Toolkit'i de geliştirmiştir. Bunların yanı sıra aynı dönemde Windows Phone ve Silverlight Development Lead pozisyonunu yürüttüğünü de hatırlatırsam yaptığı işlere şaşırmazsınız sanırım. Daha fazla uzatmadan ve yazıyı Jeff Wilcox biyografisine çevirmeden bir sonraki uygulamaya geçelim. :)

 

Amazing Weather HD

Bence bir başka modern tasarım harikası olan Amazing Weather HD, adından da anlaşılabileceği gibi hava durumu uygulaması. Günlük, saatlik hava durumu, m2’ye düşecek yağış miktarı gibi bilgileri kolayca takip edebileceğiniz bu uygulamanın en güzel özelliği, kilit ekranı ve tile resimlerinin yüksek kalitede olması.


Amazing Weather HD App - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com


Adında neden HD olduğunu şimdi daha iyi anladınız sanırım :). Kilit ekranınızı Bing fotoğrafları ile güncelliyorsanız, uygulamada Bing desteği de mevcut. Uygulama kilit ekranınıza Bing servisinden aldığı fotoğrafla beraber güncelleyebiliyor.

 

ATM Finder

Bu güzel tasarımların arasında bu uygulamanın ne işi var diyenleri duyar gibiyim :)


ATM Finder App - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com


Uygulamanın ne işe yaradığı zaten açık, sizin konumunuza en yakın ATM noktalarını listeliyor ve seçtiğiniz ATM’ye yol tarifi verebiliyor. Bu uygulamayı paylaşmak istememin asıl nedeni, bu işi en güzel yapan uygulamanın ATM Finder olmasından kaynaklanıyor. Karşılaşmış olabilirsiniz, MasterCard’ın da benzer bir uygulaması mevcut ama ATM Finder’ın gösterdiği bazı ATM’leri bulamıyor. Dolayısıyla sık sık ATM’den işlem yapanlara ya da ihtiyacı olduğunda ATM bulamayanlara tavsiye ederim.

 

Baconit

Reddit kullanıyorsanız eğer Windows Phone Store’daki en iyi seçeneklerden biri Baconit. Uygulama size web arayüzünü unutturacak kadar kaliteli. Ancak kullanmaya alışmak biraz zaman alabiliyor.


Baconit App - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com


Uygulamanın pek çok yerinde yönergesi olmayan özellikler mevcut. Her ne kadar uygulamanın ilk açılışı sırasında size tutorial ile bazı hareketleri ve özellikleri kullanmayı öğretmeye çalışsa da bir süre sonra unutabiliyorsunuz. Uygulamanın store’daki en iyi rakibi Readit, oldukça olumlu yorumları var ancak ben henüz deneme şansı bulamadım. Platforma yeni geldiyseniz veya Reddit’e yeni üye oluyorsanız her ikisini de deneyebilirsiniz. Denedikten sonra yorumlarınızı da paylaşmayı unutmayın. :)

 

Chronos Calendar

Windows Phone’un native takvim uygulaması yetersiz live tile tasarımından dolayı uzun zamandır eleştiriliyor ama henüz herhangi bir güncelleme ile geliştirilmedi. Neyse ki eksiği kapatmak için Chronos Calendar (ve Simple Calendar) gibi çok başarılı üçüncü parti uygulamalar mevcut.


Chronos Calendar - Favori Windows Phone 8 Uygulamalarım - garen.yondem.com


Chronos Calendar uygulamasıyla cihazınıza bağlı olan takvimlerinizi kullanmaya devam edebilir ve yeni randevular ekleyebilirsiniz. Uygulamayı benim tercih etmemdeki en büyük sebep ise live tile tasarım ayarlarının çok çeşitli olması. Tile’daki font boyutu ve görmek istediğiniz gün sayısı gibi ayarları yapabilirsiniz. Uygulamanın tek dezavantajı işletim sistemi kısıtlamaları nedeniyle mevcut randevuları düzenleyemiyor olması. Bu yüzden native takvim uygulamasının yerini tam anlamıyla alması mümkün olmasa da kullanışlı live tile tasarımından dolayı şans vermeye değer.

Listenin devamı için takipte kalin . Görüşmek üzere.

blog comments powered by Disqus